Výživa a doplňky stravy mají nezpochybnitelný vliv na sportovní výkony. Základem jsou kvalitní suroviny a potraviny bez chemických a umělých přídavků. Věděli jste, že existují bylinky, které podporují sportovní výkon a jsou prospěšné pro správnou regeneraci těla? A jak si upravit jídelníček, abyste se zbytečně nezbavovali energie potřebné ke sportování?
Filozofie a principy tradiční čínské medicíny
Než si začnete pořizovat produkty tradiční čínské medicíny, je potřeba pochopit, jak tato medicína přistupuje k člověku a jeho zdraví. Základem je holistický neboli celostní přístup. To znamená, že čínská medicína k člověku přistupuje celostně. Neléčí příznaky, ale zkoumá, odkud se nemoc bere. Kromě léčení se snaží nemoci předcházet tím, že ji vystopuje již v zárodku.
Základy čínské medicíny byly položeny před tisíci lety. Jde o starobylý systém léčby a udržování zdraví. Nenabízí zázračné receptury a tajemství, které fungují na všechny stejně. Ke každému člověku přistupuje individuálně a „šije“ mu léčbu na míru.
TČM má vlastní diagnostický systém, který je tu tisíce let. Prověřovaly a zdokonalovaly ho stovky generací. Vychází především z harmonie a vyvažování dvou protichůdných složek v těle jin a jang, mezi kterými proudí životodárná energie Qi.
Co je to jin, jang a Qi?
Jin a jang jsou dvě protichůdné složky životodárné energie Qi. Pokud jsou vyvážené, je člověk zdravý. Jestliže jedna převažuje nad druhou, zpomaluje se proudění energie Qi a vzniká nemoc nebo oslabení.
Jako jang se označuje všechno, co je:
- progresivní,
- má vzrůstající tendenci,
- je hyperaktivní.
Proto se právě jangové věci pojí i s fyzickým výkonem. Za jinové se označuje například:
- vše, co je klidné a má klesající tendenci,
- tma,
- snížená aktivita atd.
Obrázek: Jin a jang: dvě protichůdné síly, které bez sebe nemohou existovat
Léčebné metody tradiční čínské medicíny
TČM používá pro vyrovnání harmonie v těle několik léčebných postupů:
- fytoterapii,
- akupunkturu,
- tuinu,
- čchi-kung
- dietetiku.
Pro sportovní účely je důležitá fytoterapie neboli léčba bylinkami, čchi-kung a další metody cvičení pro proudění energie v těle, dietetika neboli speciální úprava jídelníčku.
Výživa potřebná pro sportovce
Doplňky stravy a správně sestavený jídelníček do velké míry ovlivňují vaše sportovní výkony. Jídlo je palivo pro všechny funkce lidského organismu, a proto je důležité mu podávat kvalitní potraviny a doplňky stravy. Každá sportovní aktivita je spojená s určitým výdejem energie, který musíte tělu vrátit. Správná výživa dodává tělu nejen energii, ale také mu umožňuje správně a dostatečně regenerovat. Proto je potřeba sáhnout po potravinách, které:
- jsou dobře stravitelné,
- neobsahují chemické přísady,
- neobsahují umělé přísady.
Do jídelníčku sportovců rozhodně nepatří jídla smažená na nezdravém tuku. Abyste tělu dodali všechno, co potřebuje, je důležitá pestrost a vyváženost stravy. Důležité jsou poměry mezi makroživinami:
- sacharidy,
- tuky,
- bílkoviny,
a mezi mikroživinami:
- vitamíny,
- minerály,
- stopové prvky.
Zapomínat nesmíte ani na dostatečný pitný režim.
Tradiční čínská medicína a její využití ve světě sportovců
Základem všeho je být zdravý. Proto je potřeba pečovat o to, aby byly vaše složky jin a jang v harmonii. Pak vaším tělem může bez problémů proudit životodárná energie Qi. Pokud dojde k disharmonii, dochází k rozvratu funkce těla, psychiky i mysli.
Jak doplnit energii a zlepšit svůj sportovní výkon podle pravidel TČM?
Strava a pitný režim
Ze stravy a pití získáváte výživnou energii pro tělo. Proto byste měli z jídelníčku vyřadit vše zatěžující a naopak do něj přidat to, co vaše zdraví podpoří. Úpravě jídelníčku podle tradiční čínské medicíny se říká dietetika. Základem zdravého stravování je přijímání potravin, které nezraňují vaše trávení. Právě trávení je totiž postnatální (poporodní) kořen života.
Proto se vyhněte jídlům s chladnou povahou:
- jogurty a mléčné výrobky,
- smoothie,
- raw atd.
Chladnou potravu musí tělo více zahřívat, a tím si ubíráte na energii. Kromě toho z jídelníčku vyškrtněte také průmyslově vyráběnou stravu, větší množství uzenin atd. Vašemu tělu energii dodají dlouho vařené vývary z masa a kostí. Stravu vybírejte podle ročního období.
- Zima – vyhněte se ochlazujícím potravinám (syrová zelenina, jogurty a mléčné výrobky atd.).
- Léto – vyhněte se zahřívajícím potravinám (grilované jídlo, pálivé a pikantní jídlo, jídlo bez zeleniny atd.).
Doplňky stravy v podobě hub a bylin
Tradiční čínská medicína podporuje zdraví a regeneraci léčivými houbami, ale také fytoterapií, což je v podstatě bylinkářství.
Z hlediska léčivých hub se pro podporu sportovního výkonu doporučuje cordyceps neboli housenice čínská. Jaké jsou účinky housenice čínské?
- zvyšuje energii,
- podporuje vitalitu,
- pozitivně ovlivňuje vytrvalost,
- zlepšuje obranyschopnost organismu,
- zmírňuje zánět třeba při tzv. tenisovém loktu.
Obrázek: Cordyceps podporuje sportovní výkon
Podle výzkumu z roku 2016 zlepšuje cordyceps toleranci k vysoce intenzivnímu cvičení. Podle studie Kalifornské univerzity v Los Angeles se po užívání této houby zlepšil výkon i zdravotní stav u lidí ve věku mezi 50 až 75 lety.
Mezi další účinky houby cordyceps patří snižování únavy, zlepšování sportovních výkonů, schopnost bojovat proti volným radikálům nebo protizánětlivé účinky. Vděčí za to buněčné produkci adenosintrifosfátu, což je sloučenina, která ukládá a přenáší metabolickou energii. Kromě toho zlepšuje hodnoty VO2 Max., tedy množství kyslíku, které tělo využívá během jedné minuty aktivity. Nejvýrazněji bude houba účinkovat u sportovců, kteří nejsou vysoce trénování. U profesionálních sportovců by muselo být dávkování cordycepsu vyšší.
Z hlediska bylinek můžete do svého jídelníčku zařadit:
- Ženšen – může pomoci se zvýšením energie, snižuje únavu a zlepšuje fyzickou i duševní výkonnost.
- Goji – posiluje imunitní systém a podporuje vitalitu.
- Rehmánie lepkavá – posiluje kosti a svaly.
Pokud chcete pro svoje zdraví udělat ještě něco navíc, vyzkoušejte přístupy přírodní léčby, které jsou prověřeny stovkami generací.